חטיפת ילדים על ידי אחד ההורים

חטיפת ילדים על ידי אחד ההורים

חטיפת ילדים על ידי אחד ההורים הפכה לתופעה נפוצה למדי בעולם. בדרך כלל החטיפה מתרחשת על רקע גירושין קשים ורגשיים. מערכות אכיפת החוק ברחבי העולם התאימו את עצמן למציאות זו, ונחתמה אמנת האג, המאפשרת להחזיר את הילד לביתו ממדינה אחרת תוך זמן קצר. למרות שמדובר, כמובן, במדינות שהצטרפו לאמנת האג, המנגנון עדיין קיים גם עבור מדינות אחרות, אך הוא מורכב יותר מבחינה משפטית.

מה לעשות אם ילד נחטף על ידי אחד ההורים?

אם החטיפה התרחשה, הילד נלקח לחו”ל על ידי אחד ההורים ללא הסכמת ההורה השני, עליך לפנות מייד לעורכי דין ישראלים המתמחים בדיני משפחה ולהגיש תביעה לבית משפט. לאחר מכן תוגש תביעה לבית משפט במדינה שאליה ככל הנראה הילד נלקח. כך יוצא לדרך התהליך המקובל בעולם (על פי אמנת האג) במעורבות רשויות אכיפת החוק של שתי המדינות, ואם ניתן למצוא את הילד במהירות, הוא יוחזר לישראל תוך זמן קצר.

אין צורך לתאר עד כמה החטיפה יכולה להיות טראומתית עבור הילד וגם עבור ההורה. גם אם ניתן יהיה למצוא את הילד מייד ולהחזירו לישראל, מדובר בהוצאות כספיות רבות, שלא לדבר על פגיעה נפשית. לכן עדיף למנוע מצב זה מראש. מומלץ להתייעץ בנושא עם עורכי דין בשלבים המוקדמים ביותר של הליך הגירושין.

הכלי העקרי והחשוב ביותר במצב כזה הוא צו מניעת יציאה לחו”ל של הילד. צו זה ניתן על ידי הערכאה בה מתנהלים הליכי הגירושין (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני), במקרה שלאחד ההורים יש סיבה לחשוד כי ההורה השני עשוי לחטוף את הילד.

לדוגמה, אם להורה השני יש אזרחות זרה, ולילד דרכון זר של מדינה אחרת. במקרה זה עורך הדין שלך יגיש בקשה למניעת יציאה מישראל, שבה יש לציין גם את פרטי הדרכון הזר של הילד ושל בן הזוג השני.
חשוב להבין שאם ייצא איסור הנסיעה, אז איש מההורים לא יוכל לקחת את הילד לחו”ל ללא אישור של ההורה השני.

מה אפשר לעשות?

לדוגמה, אלכס (שם פיקטיבי), יליד ישראל, חשש שאשתו לשעבר נטלי, אזרחית אוקראינה, עלולה לקחת את בנם שגר איתה ולהישאר איתו באוקראינה. אלכס הגיע למשרדנו להתייעצות עם עורך דין, לאחר מכן פנינו לבית המשפט לענייני משפחה וקיבלנו איסור על נסיעות הילד לחו”ל. לאחר זמן מה, כאשר היחסים האישיים בין בני הזוג לשעבר חזרו התייצבו, אלכס החליט לקחת את בנו לאירופה בחופשת הקיץ. אבל בגבול הם נעצרו מכיוון שהיציאה עבור הילד נשארה סגורה. נטלי נאלצה לערוך בדחיפות הסכמה רשמית לילד לצאת לחו”ל.

שימו לב! בני הזוג יכולים לנהל משא ומתן על התנאי יציאה לחו”ל של הילד בעת חתימתם על הסכם גירושין, אותו יש לאשר על ידי בית המשפט על מנת שיקבל מעמד של פסק דין. בפרט, בחוזה אפשר לקבוע כי היציאה תהיה סגורה עד גיל 18, ותתאפשר רק בתנאי שתינתן הסכמתם בכתב של שני ההורים.

את אישור היציאה יש לערוך גם כן דרך בתי המשפט באמצעות עורך הדין שלך, מומחה לדיני משפחה בישראל.


Еще статьи по теме: